Gräddsnäcka silver Göteborg 1773

528257

ANDREAS REUTZ, gräddsnäcka, silver, Göteborg 1773, oval, bukig, tre bladfötter, svängd hänkelmed ciselerat blad, på livet punsad blom- och bladdekor, invändigt förgylld, längd 18 cm, vikt 234 g,
i botten inskription: "Cath a Joh a Engela: Aurel Föd: den 29 Seppt: 1769"

PROVENIENS
Cajsa Johanna Engela Aurell, dotter till assessor Anders Johan Aurell och h. h. Anna Catarina Bergman, g. m. vinhandlare Ludvig Henrik Crohn.

Silver, Selected

Budhistorik (7 bud)
3915606
6 400
3909580
5 200
3909222
4 800
3899725
4 200
3893906

Slutpris SEK:
6 400
613 EUR, 720 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.