Kartor Skandinavien 5 st 1700-tal

526936

KARTOR (5). SKANDINAVIEN MM. 5 graverade kartor, delvis gränskolorerade, bl.a. Delisle, Carte des courones du Nord, ca 1710, 2 blad, Chatelain, Carte de la partie septentrionale du Royaume de Suede, 1 blad, ca 1720,
varierande mått, ca 490x600 mm.
5 kartor

Skador och lagningar, 1 blad uppsatt på väv, fläckar, veck.

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser

Rum 9, Vagga 1

Budhistorik (19 bud)
3884349
1 900
3883535
1 800
3883535
1 400
3880298
1 300
3878613

Slutpris SEK:
1 900
182 EUR, 214 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.