Muminfigurer Arabia 1950-tal

526052

SIGNE HAMMARSTEN-JANSSON, minifiguriner,
3 st, keramik, 1950-tal, Arabia, muminpappan, snusmumriken samt misan, höjd ca 4-5,5 cm
Litt: Tidningen RETROKLASSIKER nr 2 2014
"De gjordes för Arabia, och verkar ha sålts för första gången på Stockmans i Helsingfors 1956. Till Sverige kom de året därpå, när mumindagarna gick av stapeln på NK i Stockholm"

Muminpappan med fotnagg, snusmumriken med mindre glasyrnagg

Keramik/Porslin

Monter 6

Muminfigurer Arabia 1950-tal

Budhistorik (6 bud)
3874474
3874471
1 900
3868103
1 700
3868101
1 600
3860699

Slutpris SEK:
192 EUR, 225 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.