Parti resor, 11 vol.

525859

PARTI RESOR (11). BREMER, FREDRIKA. Hemmen i den nya verlden. En dagbok i bref, skrifna under tvenne års resor i norra Amerika och på Cuba. I-III. Stockholm, 1853-54.
12:o. 160 x 105 mm. XII, 468; (2), 519; (2), 531 s. 3 litograferade planscher. Senare halvfranska band med guldornerade ryggar och marmorerade snitt (G. Hedberg). Något nötta. Lagerfläckig. Tillskrift till Stockholms Bildningscirkel, samt dess stämplar. 3 volymer.
(BÜSCHING, ANTON FRIEDRICH). Geographisk beskrifning öfwer Palästina eller Juda-landet, samt steniga Arabien; så ock öfwer åtskilliga i den heliga skrift nämnde orter, hwilka äro belägne i de näst intil Palästina och steniga Arabien gränsande landskap. Öfwersättning. Stockholm, i Grefingska Tryckeriet, 1770.
8:o. 178 x 110 mm. (26), 234, (8) s. Samtida halvfranskt band med nötta pärmar. Försättsbladet saknas. Några småfläckar, ett par papperslagningar. Carl D. A. Svanströms namnteckning, daterad Upsala d. 24 mai 1830, på främre pärmens insida.
SKOGMAN, CARL. Fregatten Eugenies resa omkring jorden åren 1851-1853, under befäl av C.A. Virgin. I-II Stockholm, Adolf Bonnier, 1854-55.
8:o. 238 x 165 mm. VI, (1, 1 blank), 250; V, (1 blank, 1, 1 blank), 224, (2) s. 20 planscher, 3 kartor. Samtida halvfranskt band med guldornerad rygg och marmorerade snitt. C. G. Törnquists exlibris.

Partiet omfattar även: FRISTEDT, CONRAD. På forskningsfärd. Stockholm, 1891; KNÖS, TEODOR. Lifvet i Australien. Stockholm, 1875; LILLIEHÖÖK, JOHN. Tvenne år bland zouaverne. Stockholm, 1861; SPARRMAN, ANDERS. Resa till Goda Hopps-Udden Södra Pol-Kretsen och omkring jordklotet samt till Hottentott- och Caffer-landen 1772-76. I-II. Stockholm, 1968 (facsimile; 2 volymer); WULFF, THORILD. Resa till Kina år 1912. Göteborg, 1966.

Inalles 11 volymer. Ej i detalj kollationerade.

Se text!

Böcker/Kartor, Resor/Geografi

Parti resor, 11 vol.

Budhistorik (28 bud)
3890062
2 600
3890058
2 400
3890052
3890049
3890050
1 900

Slutpris SEK:
2 600
249 EUR, 293 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.