Samiskt hantverk Dräktdelar

524889

DRÄKTDELAR, krage med tennbroderier, bröstlapp, troligen från Arvidsjaurtrakten, kragen från 1900-talets första del, bröstlappen ca 38x32cm, kragens längd 40 cm

Bröstlappen med malskador, kragen del av dräkt

Etnografica, Tema

Monter 3

Samiskt hantverk Dräktdelar

Budhistorik (10 bud)
3910871
3910869
750
3910860
700
3910860
650
3910855
600

Slutpris SEK:
77 EUR, 90 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.