Bibliografi, 7 vol.

524813

BIBLIOGRAFI (7). COLLIJN, ISAK. Sveriges bibliografi. 1600-talet. Bidrag till en bibliografisk förteckning. I-II. Stockholm, 1942-46. Svart halvfranskt band, medbundna omslag.
QUIDING, NILS HERMAN. Svenskt allmänt författningsregister för tiden från år 1522 till och med år 1862... Stockholm, 1865. Litet nött samtida halvfranskt band.
QVIGSTAD, JUST KNUD & WIKLUND, KARL BERNHARD. Bibliographie der lappischen Litteratur. Uppsala, 1978 (facsimile). Originalklotband.
RIETZ, RICHARD DU. Gastronomisk spegel. Historisk översikt med bibliografi. Stockholm, 1953. Häftad.
RUDBECK, JOHANNES. Bibliotheca Rudbeckiana. Beskrivande förteckning över tryckta arbeten, vilka författats eller utgivits av medlemmar av släkten Rudbeckius-Rudbeck samt handla om dem eller deras skrifter. En släkthistoria i elva led från 1600-1900-talen. Bibliografi. Stockholm, 1918. Halvfranskt band, medbundet främre omslag.
SALLANDER, HANS. Bibliotheca Walleriana. The Books Illustrating the History of Medicine and Science Collecterd by Dr Erik Waller... I-II. Stockholm, 1955. Orioginalklotband med skyddsomslag. 2 volymer. Med dedikation till Nils Gobom.

Inalles 7 volymer.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Böcker/Kartor, Bokväsen

Bibliografi, 7 vol.

Budhistorik (10 bud)
3875519
750
3874206
700
3873682
650
3870123
600
3870089
550

Slutpris SEK:
750
72 EUR, 84 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.