Olof Arborelius oljemålning

524796

OLOF ARBORELIUS (1842-1915): Marinan vid Capri, signerad O. Arb-s., olja på duk, 38x67 cm

PROVENIENS: Per Bergdahl, Södertälje

Arborelius vistades i Italien hösten 1870 till januari 1872. Sommaren 1871 besökte han Neapel. Den hetaste tiden tillbringade han på Capri i en liten fiskeby kallad Marinan. Han hyrde där rum i en byggnad belägen vid havsstranden, sannolikt den byggnad som förekommer i den aktuella målningen. I ett brev från Capri daterat den 16 juni strax efter sin ankomst, beskriver Arborelius den karakteristiska byggnaden (V. Loos, Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-85, 1935, s. 114):

"Den 15de reste jag med ångbåt från Neapel hit. Jag ämnar blifva här den hetaste tiden då denna ort är särdeles lämpad härför. Jag halva hyrt ett par ganska trefliga rum invid havsstranden i Marinan, som fiskarbyn kallas. Byggnadssättet är helt orientaliskt med kupoler på taket och hvalf inuti. / På eftermiddagen sätter man sig hos familjen på den höga altanen och ser aftonljuset övergå i natt fördelat en kort skymning."

De studier Arborelius utförde i Italien kan med goda skäl betraktas som höjdpunkterna i hans konstnärsskap. Tidigare i Düsseldorf och senare i Sverige, utgör motiven den största betydelsen för honom. I Italien är det ljuset, atmosfären och färgskimret som spelar en avgörande roll. Viggo Loos, op. cit., s. 122 säger följande om Arborelius italienska studier:

"Alfred Wahlbergs och Gustaf Rydbergs bilder utgöra en uvertyr till vårt friluftsmåleri. Till den uvertyren kunna med full rätt också räknas Arborelius´ italienska studier med sin koloristiska känslighet och sitt intensiva luft- och ljusstudium. I dem nådde konstnären under fransk påverkan en konstnärlig höjdpunkt."

I katalogen till minnesutställningen över Arborelius på Nationalmuseum 1943, skrev F. Holmér följande om Arborelius´ oljestudier utförda i Italien:

"Hans skisser från medelhavskusten höra till de mest måleriska i hans tidiga produktion och kunna gott mäta sig med det bästa, som svenska artister överhuvud åstadkommit i Italien."

Ändringar/tillägg
Visning Collection: Art & Antiques, 5-10 mars, Nybrogatan 32

Konst, Äldre måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Olof Arborelius oljemålning

Budhistorik (9 bud)
3879246
7 200
3865716
7 000
3879245
7 000
3865716
6 800
3854927
6 600

Slutpris SEK:
7 200
690 EUR, 810 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.