Samiskt hantverk OW Åström Same

524625

O.W ÅSTRÖM. "Porträtt av same", signerad och daterad 1866 olja på duk uppfodrad på pannå, ca 58x49 cm

PROVENIENS: Leif Åslunds samling,
Uppsala Auktionskammare, 2014

Dukskador

Konst, Äldre måleri, Etnografica, Tema

Rum 6

Budhistorik (9 bud)
3912063
3907560
3 800
3905796
3 200
3905049
3905043

Slutpris SEK:
383 EUR, 450 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.