Spegellampetter sengustavianska

524509

SPEGELLAMPETTER, ett par, sengustavianska, för vardera två ljus, träskuren dekor och pastellage, framtagen förgyllning av polerat guld och slagmetall, krön av lyror och palmblad, ramen med kymation, nedre sargen med korslagda kvistar, avslutande guttæ, ljusarmar i mässing, kvicksilverfolierade glas, 92,5 x 51,5 cm

Slitage, smärre lagningar, krönen med ställvisa kompletteringar, retuscher

Ändringar/tillägg
Visning Collection: Art & Antiques, 5-10 mars, Nybrogatan 32

Speglar, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (9 bud)
3880050
32 000
3880049
30 000
3880047
26 000
3880045
24 000
3877902
21 000

Slutpris SEK:
32 000
3 066 EUR, 3 600 USD
Utropspris SEK:
75 000