Konsolbord gustavianskt stockholmsarbete

524507

KONSOLBORD, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, Jean Baptiste Masreliez art, träskuren dekor av bildhuggarkvalitet, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarger med bandfläta inneslutande fleuronger mot pikerad botten, mitten med lins och blomsterfestonger, benanfanger med vridna fleuronger, avsmalnande kannelerade ben med överkragning, fotkryss med bandfläta, urna behängd med lagerfestonger, konturerad skiva av carraramarmor, höjd 89,5, 71 x 48,5 cm

Ställvisa dekor- och förgyllningsskador, skivan med obetydlig kantlagning

Ändringar/tillägg
Visning Collection: Art & Antiques, 5-10 mars, Nybrogatan 32

Möbler, Soffbord, sidobord, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (5 bud)
3867297
48 000
3863631
22 000
3862757
17 000
3850971
16 500
3850453
15 000

Slutpris SEK:
48 000
4 598 EUR, 5 400 USD
Utropspris SEK:
60 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.