Ljuskrona oscariansk

524264

LJUSKRONA, 1800-talets slut, oscariansk, för 8 ljus, bronserad stomme, behängd med olikslipade prismor, elektrifierad, höjd ca 105, diameter 76 cm

Proveniens: Västanå slott

Belysning, Ljuskronor

Rum 9

Ljuskrona oscariansk

Budhistorik (19 bud)
3861055
7 400
3861049
7 200
3861040
7 000
3861040
6 800
3861046
6 600

Slutpris SEK:
7 400
709 EUR, 833 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.