Grand Tour souvenir Apollo Saettante

524170

STATYETT, 1800-talets första hälft, Grand Tour souvenir, Apollo Saettante, mörkpatinerad brons, sockel av bleu turquin, höjd 60,5 cm

Skulpturen föreställande Apollo som bågskytt återfanns i delar vid utgrävningar i Pompeji år 1817-1818. Skulpturen i brons är daterad till romersk period omkring 100 f.Kr. till före 79 e.Kr. En senare kopia finns uppställd vid Apollotemplet i Pompeji.

Obetydligt slitage

Ändringar/tillägg
Visning Collection: Art & Antiques, 5-10 mars, Nybrogatan 32

Diverse, Samlarobjekt, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (4 bud)

3862123
20 000
3851186
15 000
3851184
10 000
3850944
5 200

Slutpris SEK:
20 000
1 916 EUR, 2 250 USD
Utropspris SEK:
50 000