Hilding Linnqvist oljemålning

524031

HILDING LINNQVIST (1891-1984): Flykten till Egypten
Signerad HL, olja på pannå, 45 x 51 cm
Utförd omkring 1915

PROVENIENS: Direktör Gösta Olson, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm

UTSTÄLLD: Konstmuseet Galleri Astley, Uttersberg 2001

LITTERATUR: Moderna Kvalitén, Stockholms Auktionsverk, november 2001, jämför katalognr 558

Konst, Modernt måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Hilding Linnqvist oljemålning

Budhistorik (23 bud)
3880684
3880675
3 800
3880674
3 600
3880672
3 400
3880670
3 200

Slutpris SEK:
383 EUR, 450 USD
Utropspris SEK:
25 000