Trädgårdsurna Ferdinand Ring Höganäs

523660

TRÄDGÅRDSURNA, 1800-talets tredje kvartal, modellerad av Ferdinand Ring för Höganäs fajansfabrik, stengods, bladhölstrad botten, behängd med vinlövsrankor och druvor, bladornerade hänklar, palmetter, avslutande lockknopp i form av pinjekotte, sockel med märkning i godset HÖGANÄS och PS, tredelad, höjd 155 cm

Dansken Ferdinand Edvard Ring (1829-1886) var bosatt i Sverige 1856-1869 och var anställd som modellör vid Höganäs fajansfabrik 1859-1869. Vid fabriken utförde han bland annat byggnadsornament till Marsvinsholms slott och figurskulpturer i terrakotta till fasaden på Malmö rådhus.

Nagg, smärre lagningar

Ändringar/tillägg
Visning Collection: Art & Antiques, 5-10 mars, Nybrogatan 32

Keramik/Porslin, Övrigt porslin och keramik, Collection

Budhistorik (17 bud)
3880011
80 000
3880004
78 000
3879935
76 000
3879968
74 000
3879935
72 000

Slutpris SEK:
80 000
7 664 EUR, 9 000 USD
Utropspris SEK:
75 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.