Ljuskrona sannolikt 1700-tal

523591

LJUSKRONA, sannolikt 1700-tal, barockmodell, kontinentalt arbete, gjuten mässing, järnten på vilket stapeldelarna är trädda, 12 ljusarmar i två kransar, blom- och bladformade reflexornament, balusterformad stapel med pärlstavar, punsat band runt kulan, höjd 60 cm

Smärre skador och lagningar, äldre kompletteringar

Ändringar/tillägg
Visning Collection: Art & Antiques, 5-10 mars, Nybrogatan 32

Belysning, Ljuskronor, Metall, Brons, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Ljuskrona sannolikt 1700-tal

Budhistorik (4 bud)

3879671
6 600
3861851
6 400
3860875
6 200
3850619
6 000

Slutpris SEK:
6 600
632 EUR, 743 USD
Utropspris SEK:
35 000