Ivan Ivarson oljemålning

523528

IVAN IVARSON (1900-1939): Nattvarden, signerad I Ivarson, olja på pannå, 62 x 62 cm.

PROVENIENS: August Heyman (1880-1960), Göteborg
därefter i arv fram till nuvarande ägare

LITTERATUR: Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 138, samling 162

Ändringar/tillägg
Visning Collection: Art & Antiques, 5-10 mars, Nybrogatan 32

Konst, Modernt måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Ivan Ivarson oljemålning

Budhistorik (6 bud)
3880320
22 000
3879597
21 000
3868282
15 500
3860457
15 000
3856459

Slutpris SEK:
22 000
2 108 EUR, 2 475 USD
Utropspris SEK:
50 000