Ampel stockholmsarbete i empire

523418

AMPEL, stockholmsarbete i empire, för fyra ljus, i form av romersk oljelampa, delvis brännförgylld och mörkpatinerad brons och mässing, ljusarmar i form av akantus krönta av eldslågor, palmetter, botten med växtornamentik, avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 60 cm

Slitage, smärre skador, takfäste med mindre komplettering, spår av el

Ändringar/tillägg
Visning Collection: Art & Antiques, 5-10 mars, Nybrogatan 32

Belysning, Taklampor, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
3879169
9 000
3877719
8 200
3872802
8 000
3860873
5 600
3860423
5 400

Slutpris SEK:
9 000
862 EUR, 1 013 USD
Utropspris SEK:
15 000