Gryta lergods 1600-tal

523277

GRYTA, 1600-tal, trefot med handtag, lergods, glaserad insida, höjd ca 24 cm

Proveniens: Enligt uppgift från Jutholmsvraket, ett handelsfartyg från 1680-talet, påträffat invid ön Jutholmen utanför Dalarö, 1965.

Jutholmsvraket räknas som en fornlämning och omfattas av Kulturmiljölag (1988:950), 2 kap. 1 §, vilket innebär att (2 kap. 6 §) "Det är förbjudet att utan tillstånd enligt detta kapitel rubba, ta bort, gräva ut, täcka över eller genom bebyggelse, plantering eller på annat sätt ändra eller skada en fornlämning. Lag (2013:548)."
Inlämnaren fick dock, enligt skriftlig uppgift utfärdad den 8 juli 1965, tillstånd av Riksantikvarieämbetet genom Sjöhistoriska museet att undersöka vraket. Enligt samma skrift har även full dispositionsrätt över föremålen erhållits.

Bruks- och åldersslitage

Nautica/Technica, Keramik/Porslin, Diverse

Rum 7, Hylla 8

Gryta lergods 1600-tal

Budhistorik (32 bud)
3867098
2 800
3867096
2 600
3867093
2 400
3867091
3867092

Slutpris SEK:
2 800
268 EUR, 315 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.