Flaska 1700-talets början

523249

FLASKA, 1700-talets början, brunfärgat glas, höjd ca 19 cm

Proveniens: Enligt uppgift från Jutholmsvraket, ett handelsfartyg från 1680-talet, påträffat invid ön Jutholmen utanför Dalarö, 1965.

Jutholmsvraket räknas som en fornlämning och omfattas av Kulturmiljölag (1988:950), 2 kap. 1 §, vilket innebär att (2 kap. 6 §) "Det är förbjudet att utan tillstånd enligt detta kapitel rubba, ta bort, gräva ut, täcka över eller genom bebyggelse, plantering eller på annat sätt ändra eller skada en fornlämning. Lag (2013:548)."
Inlämnaren fick dock, enligt skriftlig uppgift utfärdad den 8 juli 1965, tillstånd av Riksantikvarieämbetet genom Sjöhistoriska museet att undersöka vraket. Enligt samma skrift har även full dispositionsrätt över föremålen erhållits.

Glas, Övrigt glas, Nautica/Technica, Diverse

Flaska 1700-talets början

Budhistorik (31 bud)
3866066
4 600
3866056
4 400
3864117
4 200
3857657
3857576
3 800

Slutpris SEK:
4 600
441 EUR, 518 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.