Skrivbord empire Johan Öman

523134

JOHAN ÖMAN (mästare i Stockholm 1815-1833), stockholmsarbete i empire, etikettsignerat, fristående, mahognyfanerat, brännförgyllda beslag, träskuren dekor, skinnklädd skiva med guldsnitt, låskläpppar i form av lejonmaskaroner, tre lådor med källade långsidor, volutdekor kring mittersta lådan, avsmalnande ben med avslutande hylsor och hjultrissor, höjd 77, 129 x 75 cm

PROVENIENS: Bengt Johanssons samling, Stockholm

Smärre fanérlagningar

Ändringar/tillägg
Visning Collection: Art & Antiques, 5-10 mars, Nybrogatan 32

Möbler, Kontorsmöbler, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Skrivbord empire Johan Öman

Budhistorik (16 bud)
3880652
50 000
3880322
48 000
3874763
44 000
3873956
42 000
3865413
40 000

Slutpris SEK:
50 000
4 790 EUR, 5 625 USD
Utropspris SEK:
75 000