Matsalsstolar av Johan Lindgren och hans krets

522522

JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), 10 stycken matsalsstolar, gustavianska stockholmsarbeten, varav sju signerade ILG, en märkt med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, rektangulär ryggkarm med stoppning, välvd godronnerad överliggare, dekor av bandfläta och fleuronger, raka sarger, avsmalnande kannelerade ben med bladanfanger, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 45 cm

Tre med förstärkningar, smärre lagningar och kompletteringar, obetydliga variationer

Ändringar/tillägg
Visning Collection: Art & Antiques, 5-10 mars, Nybrogatan 32

Möbler, Stolar, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (9 bud)
3879808
66 000
3877725
60 000
3877724
54 000
3857198
50 000
3857197
40 000

Slutpris SEK:
66 000
6 323 EUR, 7 425 USD
Utropspris SEK:
125 000