Per Ekström oljemålning

522165

PER EKSTRÖM (1844-1935): Landskap med träd, Solnedgång, signerad och daterad P. Ekström - 90, olja på svensktillverkad duk, 59,3 x 72,8 cm

Denna brett upplagda målning utförd en plein air är ett av Per Ekströms tidigaste kända verk efter hans återkomst till Sverige 1890 från sin 14 år långa vistelse i Frankrike. Ekström vistades 1890 dels i Stockholm, dels i Övra Segerstad på sydöstra Öland, hans barn-och ungdoms bygd. Uppmuntrad av Pontus Fürstenberg, bosatte han sig 1891 i Göteborg. Ekström daterade sällan sina målningar vilket gör det näst intill omöjligt att utverka en kronologi över hans verk. Utifrån detta perspektiv utgör den aktuella nyupptäckta målningen en betydelsefull stilistisk hållpunkt.

Under sina sista år i Frankrike kom Ekströms intresse att i allt högre grad riktas mot ljus- och luftskildringen och han ägnade ingående studium av de atmosfäriska belysningseffekterna i samband med solljuset. Det bleka solskenet i disig luft, motsolseffekter, ljusspelet över dunstiga vattenytor och genomskinliga lövmassor blir från denna tid några av de mest karakteristiska inslagen. Den suggestiva skissen "Solskimmer mellan träden i en träskskog", c. 1885 (Göteborgs Konstmuseum), visar ett intensivt ljusstudium, som i modererad form återkommer i hans talrika översvämningsbilder från de sista åren i Frankrike. I dessa målningar har alla bildelementen, vatten, träd och himmel, insvepts i ett gråskimrande, dunstigt ljus, som löser upp de fasta formerna och stegrar bildens stämning till mysteriös stillhet och ensamhet. Ett framträdande exempel inom denna motivkrets är målningen "Översvämning. Motiv från Île St. Ouen", från 1889 (Prins Eugens Waldemarsudde). Prins Eugen beskrev i ett brev till sin mor Ekström som målare:

"Han envisas sedan länge att måla solen, dock helst då den är något omtöcknad. 'Först när jag kan det´, säger han, 'skall jag börja med stark skymning eller något sådant, något stiligt stämningsfullt.' Han ser säkert naturen som han målar den, och sliter hellre ont än han gör några eftergifter på sin uppfattning för att behaga publiken."

Den brett upplagda färgen, den snabba penselföringen och det i vissa delar närmast skissartade utförandet skiljer sig från de kända målningar Ekström utförde emot slutet av hans franska period. Närmast påminner målningen om Carl Fredrik Hills sista målningar utförda i Frankrike 1877-78. 1891 hade Ekström sin första separatutställning i Stockholm och vann en oemotsagd framgång.

Ändringar/tillägg
Visning Collection: Art & Antiques, 5-10 mars, Nybrogatan 32

Konst, Äldre måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Per Ekström oljemålning

Budhistorik (26 bud)
3880262
36 000
3880200
35 000
3880261
34 000
3880200
33 000
3880225
32 000

Slutpris SEK:
36 000
3 449 EUR, 4 050 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.