Jan Olis oljemålning

522088

JAN OLIS (c.1610-1676) tillskriven: Rökande soldat, olja på pannå, oval 23,5 x 18 cm

PROVENIENS: Rapps Konsthandel, Stockholm därefter vidare i arv till nuvarande ägare

Enligt brev från Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie i Haag den 22 april 1949 har målningen sålts på auktion i Berlin den 10 juni 1942 såsom "nr 39. W Duyster"

retuscher

Ändringar/tillägg
Visning Collection: Art & Antiques, 5-10 mars, Nybrogatan 32

Konst, Äldre måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Jan Olis oljemålning

Budhistorik (23 bud)
3880508
18 000
3880501
17 500
3880505
17 500
3880501
17 000
3880498
16 500

Slutpris SEK:
18 000
1 724 EUR, 2 025 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.