Ivar Arosenius oljemålning

522012

IVAR AROSENIUS (1878-1909): Faun - karikerat självporträtt, signerad och daterad IA 99, olja på duk fäst på pannå, 20 x 16 cm

PROVENIENS: Konstnären John Österlund (1875-1953), Uppsala, därefter i arv, genom hans syster, fram till nuvarande ägare

Självporträttet är utfört på Konstakademien under Arosenius elevtid 1898-1899. Han är 21 år gammal och målningen var en gåva till akademikamraten John Österlund som var närvarande när det målades.

Arosenius var en sagoberättare och samtidigt en satirisk och humoristisk samtidsskildrare med skarp blick för det karikatyriska.

smärre krackeleringar, smärre retuscher på höger sida längs med ramkanten

Ändringar/tillägg
Visning Collection: Art & Antiques, 5-10 mars, Nybrogatan 32

Konst, Äldre måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Ivar Arosenius oljemålning

Budhistorik (15 bud)
3880058
8 200
3880330
8 000
3880058
7 200
3880326
7 000
3880058
6 200

Slutpris SEK:
8 200
826 EUR, 938 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.