Johan Pasch dörröverstycke

521883

JOHAN PASCH (1706-1769) tillskriven: Motiv med fågel, trollslända och fjärilar samt rocailler, rosor och blomstergirlanger, ursprungligen dörröverstycke, olja på duk, 97 x 56 cm

Jämför med målning ur samma serie såld på Bukowskis Internationella höstauktion, 2009, auktion 550, katalognr 558.

PROVENIENS: Från en fastighet på Storkyrkobrinken, Stockholm
därefter i arv fram till nuvarande ägare

Hovmålaren Johan Pasch anses vara den mest framgångsrika dekorationsmålaren under frihetstiden. Han fick stor betydelse för utvecklingen av det dekorativa måleriet i Sverige under rokokon. Inspirerad av sin läromästare Guillaume Thomas Taraval målade han i lysande pastelltoner.

Under rokokon och den gustavianska tiden förekom ofta färggranna exotiska fåglar i dekorationsmåleriet. Fågelsalar skapades på flera svenska slott och herresäten, bland annat på Forsmarks bruk, Ekolsund slott och Stora Wäsby.

dukskador, krackeleringar, färgbortfall, ytsmuts

Ändringar/tillägg
Visning Collection: Art & Antiques, 5-10 mars, Nybrogatan 32

Konst, Äldre måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Johan Pasch dörröverstycke

Budhistorik (33 bud)
3879401
39 000
3879392
38 000
3879386
37 000
3879378
36 000
3879385
36 000

Slutpris SEK:
39 000
3 927 EUR, 4 462 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.