Koffert

520537

KOFFERT, beslag i mässing, 1900-talets första hälft, med svenks kurir stämpel i lack, etikett från Sverige-Amerika Linjen, höjd ca 45, 85x50 cm

Proveniens: Diplomaten Friherre Henrik Ramel, använd vid resa till Kina 1948 och 1951 med Sverige-Amerika linjen för sin stationering i San Francisco

Slitage

Diverse

Visas på begäran

Koffert

Budhistorik (8 bud)
3922602
3913890
3896335
3906136
950
3896335
900

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.