Gustaviansk byrå av Anders Lundelius

519211

ANDERS LUNDELIUS (hallrättsmästare i Stockholm 1778-1823), byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, björk, jakaranda, lönn, mahogny och rosenträ, graverad intarsia med inläggningar av vax, samkomponerad front med inlagt brutet flätband och musiktrofé, lambrekängbeslag med guttæ, snedställda hörn, sidorna med inlagda brutna flätband och blomsterbukett, raka avsmalnande ben, dragringar, nyckelskyltar med bandrosetter, skiva av röd kalksten, höjd 84, 115,5 x 61 cm

PROVENIENS: Enligt uppgift inköpt av förutvarande ägares förfader på auktion vid Svartsjö slott

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 249 jämför sybord av Lundelius
Lars Ljungström: Georg Haupt - Gustav III:s hovschatullmakare, Stockholm 2006, sidan 48f jämför intarsia av Haupt och Lelue, sidan 122f sybord av Haupt, sidan 154 byrå

Fanérskador, lagningar och kompletteringar, en fothylsa saknas, skivan samtida men troligen ej ursprunglig

Ändringar/tillägg
Visning Collection: Art & Antiques, 5-10 mars, Nybrogatan 32

Möbler, Skåp, byråer, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (9 bud)
3880552
33 000
3863625
32 000
3860877
31 000
3857896
30 000
3854681
11 500

Slutpris SEK:
33 000
3 323 EUR, 3 775 USD
Utropspris SEK:
60 000