Hendrick Heerschop, Moses i templet, olja

513760

HENDRICK HEERSCHOP (Harlem 1620-1672): Moses i templet, olja på duk, 132x171 cm.
Utlåtande från Rijksbureau voor kunsthistorische documentatie i Haag, 1989.

PROVENIENS
Orimar, Stockholm

Old Master-special

Dubblerad, retuscher, krackeleringar, färgbortfall

Konst, Äldre måleri, Tema

Rum 1

Budhistorik (32 bud)
3857902
60 000
3857867
58 000
3857901
58 000
3857867
56 000
3857861
54 000

Slutpris SEK:
60 000
5 862 EUR, 6 858 USD
Utropspris SEK:
80 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.