Målkärl, Lars Björn, Norrköping 1724

522536

LARS BJÖRN (mästare i Norrköping 1721-1728/31), målkärl motsvarande stop, barock, tenn, trestämplat LB Norrköping 1724, smalkonisk, slät, överfalsat lock, bandhänkel, uppsvängt tumgrepp, höjd 25,5 cm

Slitage, locket med smärre bristning

Diverse

Budhistorik (10 bud)
3845691
4 400
3843693
4 200
3843693
3845690
3 800
3843693

Slutpris SEK:
4 400
422 EUR, 495 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.