Skrivbord från Grensholms Herrgård

522426

SKRIVBORD, 1800-talets andra hälft, Karl Johan stil, fanerad med mahogny, skiva delvis läderklädd, lister och fothylsor i mässig, 3 lådor, höjd ca 75, 111x54 cm

Proveniens: Grensholms Herrgård i Östergötland, Fältmarskalk Mannerheim, skänkt till sin bror Carl Fridolf Johan Mannerheim som senare skänkt skrivbordet till nuvarand ägares mor

Skador, fanerbortfall, nyckel saknas

Möbler, Kontorsmöbler

Rum 20

Budhistorik (11 bud)
3825498
4 400
3840785
4 400
3825498
4 200
3840783
3825498
3 800

Slutpris SEK:
4 400
422 EUR, 495 USD
Utropspris SEK:
4 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.