Mikhail Kaneev The Narvskye Gates in Leningrad

522314

MIKHAIL A KANEEV (Ryssland, 1923-1983): Narvaporten i Leningrad, på baksidan signerad och daterad 1980, olja på pannå, 47x43 cm

Historik:
Narvaporten byggdes för att fira segern över Napoleon 1812 och var ursprungligen i trä, designad av Quarenghi, och sedan renoverad i sten av Stasov och öppnades upp 1834. Den var placerad på Narvavägen för att hälsa de ryska trupperna välkommna när de återvände från Europa. Under andra världskriget skadades porten men har senare renoverats.

Budhistorik (21 bud)
3850902
7 200
3850896
7 000
3850895
6 800
3850892
6 600
3850891
6 400

Slutpris SEK:
7 200
725 EUR, 824 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.