Spegel Stockholmsarbete

522313

SPEGEL, gustaviansk, Stockholm, (1784), med Stockholms hallstämpel samt förgyllarkors, träskuren dekor, krön med rosett, lagerblad och rosor, nedtill med lagerblad och solros, krederad med rester av poliment och blankpolerat guld, fasetterat spegelglas (original), ca 75x44,5

Bit av lagerstjälk borta nedtill, bruks och åldersrelaterat slitage

Speglar

Spegel Stockholmsarbete

Budhistorik (49 bud)
3840393
46 000
3840386
44 000
3840377
42 000
3840371
40 000
3840369
39 000

Slutpris SEK:
46 000
4 407 EUR, 5 175 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.