Resekoffert märkt Sven Hedin

522210

RESEKOFFERT, 1900-talets början, furu, inredning av trä och papp, ovansida märkt Sven Hedin Stockholm, sidostycken märkta Horner, på lockets insida samtida inventarielista, höjd ca 60, 45x75 cm

Proveniens: Enligt uppgift inhandlad från Sven Hedins dödsbo.

Ett beslag lossat, inredningens sadelgjord lossad, slitage, nyckel saknas

Diverse, Samlarobjekt, Möbler, Fashion

Rum 8

Resekoffert märkt Sven Hedin

Budhistorik (16 bud)
3840714
2 600
3839217
2 400
3840712
2 400
3839217
3839209

Slutpris SEK:
2 600
249 EUR, 293 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.