Soveniralbum i rött skinnband sent 1800-tal

522194

SOUVENIRALBUM - BAND. 1800-talets andra hälft.
Rött samtida rikt dekorerat skinnband, inre denteller, rygg med breda upphöjda bind, helt guldsnitt. Mått ca 205x140 mm.
Innehåller blad med verser på svenska, tyska, franska och engelska, 9 akvareller och några inklistrade gravyrer, flera blanka blad.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Delvis nött band, skrapskada på pärmen, spricka i inre falsar, namnteckning på försättsbladet, något fläckad.

Böcker/Kartor, Handskrifter, Diverse

Rum 1

Budhistorik (21 bud)
3850158
1 600
3849426
3848134
1 400
3849425
1 300
3848134

Slutpris SEK:
1 600
153 EUR, 180 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.