Kolbrikett

522176

KOLBRICKETT, 1940-tal, Tyskland, pressad dekor av ubåt samt "Wir fahren gegen /... /gelland, Jan 1940 Hubertus", enligt uppgift upphittad i kolhög i Danmark under andra världskriget, längd ca 18 cm

Strofen avser sannolikt propagandadevisen "Wir fahren gegen Engelland"

Slitage och bortfall

Vapen/Medaljer, Militaria och samlarvapen

Monter 9

Kolbrikett

Budhistorik (1 bud)

3843482
2018-02-24 15:40:14

2018-02-27 kl 16:00
Slutpris SEK:
29 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.