Christian Eriksson brons Elof

522083

CHRISTIAN ERIKSSON (1858-1935): Elof - stående liten gosse, signerad och daterad Chr. Eriksson Arcueil 1901, gjutarmärkt Herman Bergman Fud., brons, höjd ca 19,5 cm

År 1901 bodde Christian Eriksson i den lilla förstaden Arcueil, strax söder om Port d´Orléans. Han erhöll i april en förfrågan från redaktören på tidskriften "L´Art décoratif" om denne fick reproducera en bild på konstnärens "envoi au Salon", alltså den lilla statyett som föreställde konstnären fyraårige son Elof, som nästan förskräckt upptäcker att han kan vicka på stortån. Den lilla statyetten blev omåttligt populär och renderade Christian Eriksson titeln "Sociétaire" i "La Société nationale des Beaux-Arts". Skulpturen ställdes också ut på Konstnärsförbundets utställning i Stockholm 1901.

Konst, Skulpturer

Monter 6

Christian Eriksson brons Elof

Budhistorik (20 bud)
3844101
19 000
3844112
18 500
3844101
18 000
3844105
17 500
3844101
17 000

Slutpris SEK:
19 000
1 913 EUR, 2 174 USD
Utropspris SEK:
16 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.