Vattenkanna Lars Claesson Fries 1772

522010

LARS CLAESSON FRIES (mästare i Strängnäs 1760-1790), vattenkanna, trestämplad LCF, Strängnäs 1772, tenn, på livet ristat C, i botten ristat Gust. Landström, höjd 16,5 cm

Smärre bucklor, hänkeln med förstärkning

Metall

Budhistorik (19 bud)
3840930
1 900
3841239
1 800
3840930
1 600
3839918
3839882
1 400

Slutpris SEK:
1 900
191 EUR, 217 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.