Om bokband i praktband

521986

OM BOKBAND I PRAKTBAND. HANNOVER, EMIL. Kunstfaerdige gamle bogbind indtil 1850. Det danske Kunstiundustrimuseums udstilling 1906. Udgivet af museet med en indledning af Emil Hannover. Köbenhavn, Lehmann & Stages Forlag, 1907.
4:o. 278 x 194 mm. 162 s. Illustrerad. Blått helmarokängband med i jugendstil rikt guldornerad rygg med 5 upphöjda bind, guldornerade pärmar och helt guldsnitt (G. Hedberg). Främre snittet med marmorering under förgyllningen (fore-edge painting). Ryggen aningen blekt. Stefan Anderssons exlibris. I något nött skinnskodd och invändigt flanellfodrad marmorerad pappkassett.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Se text!

Böcker/Kartor, Bokband

Om bokband i praktband

Budhistorik (39 bud)
3845621
5 200
3846182
5 000
3845621
4 400
3844899
4 200
3844819

Slutpris SEK:
5 200
524 EUR, 595 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.