Collier flodpärlor

521768

COLLIER, barocka naturliga flodpärlor med mellanliggande små troligen odlade saltvattenspärlor, lås, 18 k guld, trappslipad smaragd samt 2 rosenslipade diamanter i silvermontering, 1800-tal, längd ca 36 cm, äldre rött skinnetui medföljer

Säkerhetskedja senare, pärlor med skador, sprickor och slitage, etui med påskrift av bläck, fläckar och slitage

Guld/Smycken, Halsband, hängsmycken

Collier flodpärlor

Budhistorik (3 bud)

3847458
6 000
3830079
5 800
3830079
4 800

Slutpris SEK:
6 000
604 EUR, 686 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.