Alfred Lenica blandteknik 1968

521647

ALFRED LENICA (Polen, 1899-1977): Komposition, signerad Lenica och på baksidan signerad och daterad A Lenica Warzawa 1968, blandteknik på papper, 38x46 cm, oramad

PROVENIENS:
Gåva från konstnären till nuvarande ägares far i slutet av 1960-talet och början av 1970-talet.

oramad, veck, smärre färgbortfall

Rum 9, Vagga 1

Budhistorik (2 bud)

3844205
8 000
3827085
5 000

Slutpris SEK:
8 000
806 EUR, 915 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.