Alfred Lenica blandteknik 1968

521640

ALFRED LENICA (Polen, 1899-1977): Komposition, signerad Lenica och på baksidan signerad och daterad A Lenica Stockholm-Warzawa 1968, blandteknik på papper, 38x46 cm, oramad

PROVENIENS:
Gåva från konstnären till nuvarande ägares far i slutet av 1960-talet och början av 1970-talet.

oramad, smärre färgbortfall

Rum 9, Vagga 1

Budhistorik (3 bud)

3833976
6 400
3830887
6 200
3827028
3 600

Slutpris SEK:
6 400
613 EUR, 720 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.