Perukstock Kina

521634

PERUKSTOCK, Kina, 1800-tal, porslin, hexagonal form, dekor i emaljfärger av gestalter på terass, höjd 27,5 cm

Kantförgyllningen något sliten. Svag glasyrspricka undetill. Några ojämnheter i godset från tillverkningen.

Orientaliskt, Porslin

Perukstock Kina

Budhistorik (13 bud)
3835935
1 600
3834734
3835931
3834734
1 300
3835579

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.