Bordspendyl nyrokoko

521517

BORDSPENDYL, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, brons, slagfunktion, krönt av kvinnofigur, emaljerad urtavla med romerska siffror, höjd ca 42 cm, pendel finns
PROVENIENS: Louis Palander, kapten på Vega 1878, adlad vid hemkomsten.

Urtavlan med sprickor

Klockor/Ur

Rum 7

Bordspendyl nyrokoko

Budhistorik (6 bud)
3828997
3821470
500
3819883
450
3819046
3818139

Slutpris SEK:
201 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.