Matservis Gefle

521391

ARTHUR PERCY, matservis, 56 dlr, "Exotica", Gefle, flintgods, designad 1929-30, producerad 1930-43, bestående av 12 mattallrikar, 12 sopptallrikar, 12 mindre tallrikar, 10 assietter, 7 uppläggningsfat, såsskål, kanna, soppterrin, längsta fat ca 34 cm

Krackeleringar, missfärgningar, mindre nagg förekommer

Keramik/Porslin

Baltzarsgatan 6, Malmö

Matservis Gefle

Budhistorik (16 bud)
3836145
7 800
3836171
7 600
3836145
6 400
3835999
6 200
3835999
5 400

Slutpris SEK:
7 800
785 EUR, 892 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 344 kr.