Whitelocke A Journal of the Swedish Ambassy 1772

521355

WHITELOCKE, (BULSTRODE). (2). A Journal of the Swedish Ambassy, in the Years M.DC.LIII. and M.DC.LIV. from the Commonwealth of England, Scotland, and Ireland... with an Appendix of Original Papers. (Ed. C. H. Morton.) I-II. London (printed for T. Becket and P. A. de Hondt) 1772.
4:o. (10), (1)-532; (2), (1)-502 s. (Saknas smutstitel i båda delar).
Marmorerade hfrbd från tidigt 1900-tal, något nötta, guldornerade ryggar med fem upphöjda bind (Hedberg). Text med enstaka fläckar, titelbladet till del II förstärkt i inre marginal, några blyertsanteckning på titelbladen. 2 vol.

Bring 56.
Den engelske statsmannen Bulstrode Whitelocke (1605-1675) ställdes av Cromwell i spetsen för en beskickning till Sverige, landsteg den 15 nov. 1653 i Göteborg, begav sig över Skara, Örebro, Västerås, Enköping till Uppsala. Där uppehöll han sig till slutet av maj 1654, då han över Stockholm tog sjövägen tillbaka hem.
En svensk översättning, av Uno von Troil, publicerades 1777.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Se text

Böcker/Kartor, Svensk topografi

Rum 1

Budhistorik (31 bud)
3845771
3 600
3844796
3 400
3845770
3 400
3844796
3 200
3845768

Slutpris SEK:
3 600
347 EUR, 395 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.