Anna Billing akvarell

521346

ANNA BILLING (1849-1927): Motiv från Drottningholm
signerad och daterad Anna Billing Drottningholm 1904, akvarell på papper, 45 x 61 cm.

Anna Billing var en av få kvinnliga landskapsmålare under slutet av 1800-talet. Hennes far var konstnären Tore Billing och modern var den kända operasångerskan Elma Ström som utsågs till ingen mindre än Jenny Linds efterträdare. Anna växer alltså upp i ett konstnärshem där ett stort antal av den tidens mest framstående kulturpersonligheter vistades. Anna Billing var elev både till sin far och till Johan Christoffer Boklund, August Malmström och Kerstin Cardon. Hon gjorde en studieresa till Paris, där hon var elev till blomstermålaren Georges Jeannin och ställde även ut på Parissalongen 1884. På Stockholmsutställningen 1897 ställde hon ut med tavlan Björkar. Hon är representerad i Nationalmuseum i Stockholm och Göteborgs Konstmuseum.

Konst, Äldre måleri

Tavelvagn 1

Anna Billing akvarell

Budhistorik (7 bud)
3832242
3832203
3832196
1 800
3832186
1 700
3832178
1 600

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.