Kunglig polarfärd 1903

521341

KUNGLIG POLARFÄRD 1903. BÖRRESEN, JACOB (text) & HOLMBOE TH. (ill.). Med kong Oscar nordenfor polarcirkelen 1903. Kristiania [Oslo], Det Norske Aktieforlag, (1904).
8:o. 263 x 175 mm. (66) s. Illustrerad. Dekorerat originalklotband, smärre skador i kapitälen. 2 blad loss och med mindre pappersförlust i nedre hörnet. Tillskrift på försättsbladet.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Se text!

Böcker/Kartor, Skönlitteratur

Kunglig polarfärd 1903

Budhistorik (9 bud)
3838740
850
3833988
3833988
650
3833621
600
3833621
500

Slutpris SEK:
850
82 EUR, 93 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.