2 uniformsplanscher Schützercrantz

521063

UNIFORMSPLANSCHER (2). SCHÜTZERCRANTZ, Adolf. Af Arméen med kapott. / Af Lif- och Hus Trupperne med Kapott. + Lif Bevärings Regemetet / Borgerskapets Infanterie. (Stockholm, Müller, (1824-1825).
Handkolorerade litografier tryckt på stort papper. Ca 485 x 300 mm. 1 i passepartout.
Ur Schützercrantz "Kongl. Svenska Arméens Uniformer", (The Uniforms of the Royal Swedish Army). Efter teckningar av Adolf Schützercrantz, Johan Henric Sjöholm, och Alexander Clemens Wetterling.

Några smärre revor i marginal, en lagning i hörn,

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik, Vapen/Medaljer

Rum 9, Vagga 2

Budhistorik (2 bud)

3827854
3815042

Slutpris SEK:
35 EUR, 40 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.