Tallrikar Kina 1700-tal Famille rose

520523

TALLRIKAR, 7 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, oktagonal form, europeiserande dekor av blomsterbukett i emaljfärger, järnoxid samt guld, diameter ca 23 cm

Nagg, slitage, två med sprickor

Orientaliskt, Porslin

Budhistorik (3 bud)

3823088
3821826
3807768

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.