Sablar

520496

SABLAR, 2 st., svenska, 1880-tal, för underofficerer, mässingsfästen dekorerade med lilla riksvapnet över troféknippe, varav en med genombruten parerplåt, en klinga med gravyr "Konungen" resp. "Fäderneslandet", stålbalja, portopé, längd ca 94 resp 95,5 cm

Slitage. En balja saknas, balja med skada, avbruten klingspets

Vapen/Medaljer

Monter 18

Sablar

Budhistorik (34 bud)
3823096
4 400
3822801
4 200
3822728
3822799
3 800
3822728
3 600

Slutpris SEK:
4 400
443 EUR, 503 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.